Konferencja pt. Woda – kluczowy czynnik rozwoju cywilizacji
Konkurs na najlepszą pracę dyplomową im. Prof. Kazimierza Dębskiego
Szkoła Hydrologii i Gospodarki Wodnej
7.10.2024 Konferencja Woda – kluczowy czynnik rozwoju cywilizacji”, Kraków 18-20 września 2024
W dniach 18-20 września 2024 na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się konferencja „Woda – kluczowy czynnik rozwoju cywilizacji”. Organizatorem konferencji był Zakład Hydrologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz Stowarzyszenie Hydrologów Polskich przy współpracy: Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB, Komitetu Gospodarki Wodnej PAN, Sekcji Hydrologii Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Patronami honorowymi konferencji byli: Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Minister Infrastruktury, Wojewoda Małopolski oraz Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Patronami medialnym konferencji były czasopisma: Gospodarka Wodna oraz Wodne Sprawy. Sponsorami konferencji byli: Kotelnica Białczańska, retencja.pl, DMC ENVAG, AquaTerra, KENDROLAB, Bania Hotel **** Thermal & Ski.
W konferencji ogółem wzięły udział 103 osoby, w tym 76 uczestników, którzy wygłosili 42 referaty i zaprezentowali 13 posterów. Uczestnicy konferencji reprezentowali uczelni wyższe, instytuty, administrację wodną, jednostki samorządowe oraz prywatnych przedsiębiorców.
Ze względu na udział gości z zagranicy, z National Research Council z Włoch, w programie konferencji przewidziano jedną sesję anglojęzyczną.
WODA, która jest KLUCZOWYM CZYNNIKIEM ROZWOJU CYWILIZACJI, stanowiła motyw przewodni konferencji. Organizatorzy konferencji jako cel postawili sobie stworzenie forum naukowego, podczas którego badacze, dydaktycy, doktoranci, pracownicy administracji centralnej i samorządowej przedstawią aktualne problemy hydrologiczne w zakresie gospodarowania wodą. Zagadnienia ilości i jakości zasobów wodnych realizowane w badaniach podstawowych i aplikacyjnych oraz obserwowane przyspieszone tempo obiegu wody w warunkach naturalnych i przekształconych antropogenicznie stanowią egzystencjalne wyzwania dla współczesnego pokolenia i kolejnych generacji.
Podczas konferencji byliśmy świadkiem głębokiej dyskusji na temat zasobów wodnych, zapewnienia odpowiedniej ilości wody i jej wysokiej jakości w celu zaspokojenia potrzeb człowieka i siedlisk przyrodniczych.
W czasie sesji referatowych i posterowych Autorzy zaprezentowali wyniki prac dotyczące następujących obszarów:
- Wpływu presji człowieka na zmiany jakościowe wód powierzchniowych,
- Wykorzystania organizmów wskaźnikowych do oceny wpływu presji człowieka na stan jakościowy wód,
- Nowoczesnych metod wspierających zarządzanie zasobami wodnymi w skali zlewni,
- Uwarunkowań rozwoju susz i powodzi,
- Zmienności sezonowej i czasowej zjawisk hydrometeorologicznych,
- Aspektów prawnych regulujących zasady gospodarowaniem wodą.
Dodatkowym, lecz niezwykle ważnym punktem konferencji było ogłoszenie wyników 16-tej edycji konkursu na najlepsza pracę z zakresu hydrologii im. K. Dębskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Hydrologów Polskich. Laureatami konkursu zostali:
Adam Nawrocki I miejsce: praca magisterska pod kierunkiem prof. dr hab. Mirosława Żelaznego pt. Zróżnicowanie przestrzenne obiektów wodnych w zlewni potoku „U Lisów” w Tatrzańskim Parku Narodowym. Uniwersytet Jagielloński, Zakład Hydrologii IGiGP UJ.
Paulina Rybka II miejsce: praca magisterska pod kierunkiem dr hab. inż. Jakuba Jurasza pt. Potencjał retencyjny miasta. Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Środowiska.
Klaudia Magdalena Żaba III miejsce: praca magisterska pod kierunkiem dr Jarosława Suchożebrskiego pt. Ocena wpływu zmian użytkowania terenu na opad efektywny na przykładzie Berlina, Pragi i Warszawy. Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych.
Laureatom serdecznie gratulujemy.
Sponsorami nagród w konkursie były firmy DHI Polska Sp z o.o. oraz Pectore Eco Sp z o.o.
Niezwykle ważnym z punktu widzenia łączenia nauki z otoczeniem społeczno-gospodarczym była sesja wyjazdowa połączona z panelem dyskusyjnym. Panel miał miejsce w drugim dniu konferencji w Białce Tatrzańskiej, w Hotelu Bania **** Thermal & Ski. Przewodnim tematem panelu były wyzwania sektora turystycznego w świetle zmian klimatu i zasobów wodnych. Panelistami byli: prof. dr hab. Mirosław Żelazny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tomasz Paturej – Prezes Kotelnicy Białczańskiej, prof. nazw. dr hab. inż. Beniamin Więzik – Stowarzyszenie Hydrologów Polskich, Monika Sadowska – Specjalista z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, prof. dr hab. inż. Anna Lenart-Boroń z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a głównym prowadzący panel był dr hab. inż. Andrzej Wałęga, prof. URK, Prezes Stowarzyszenia Hydrologów Polskich.
9.07.2024 Komunikaty: konferencja pt. Woda – kluczowy czynnik rozwoju cywilizacji
Zarząd Główny Stowarzyszenia Hydrologów Polskich informuje, że w dniach 18-20 września 2024 roku odbędzie się konferencja naukowo-techniczna pt. Woda – kluczowy czynnik rozwoju cywilizacji. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji. Zapoznaj się z komunikatami:
— pobierz komunikat szczegółowy (nr 3),
— pobierz komunikat szczegółowy (nr 2),
— pobierz komunikat szczegółowy (nr 1).
Patronat medialny:
6-7.06.2024 Konferencja Hydrologia i Człowiek. Interakcje i wyzwania
W dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Nauk Geograficznych odbyła się konferencja: Hydrologia i Człowiek. Interakcje i wyzwania. Konferencja była połączona z jubileuszem pracy prof. dr hab. Pawła Jokiela – wybitnego hydrologa i wychowawcy wielu pokoleń znakomitych specjalistów z zakresu hydrologii i gospodarki wodnej. Stowarzyszenie Hydrologów Polskich (SHP) było współorganizatorem konferencji. Zarząd Główny SHP był reprezentowany przez Panią prof. Tamarę Tokarczyk, prof. Artura Magnuszewskiego i prezesa – dr hab. Andrzeja Wałęgę, który przekazał Jubilatowi okolicznościowy adres od społeczności hydrologów.
19.04.2024 VIII Ogólnopolska Konferencja Hydrologiczna z okazji Światowego Dnia Wody „Naturalne i antropogeniczne zmiany obiegu wody”
Zarząd Główny SHP zaprasza do uczestnictwa w VIII Konferencji hydrologicznej z okazji Światowego Dnia Wody „Naturalne i antropogeniczne zmiany obiegu wody”, która jest planowana w dniach 19 kwietnia 2024 r. w Poznaniu. Szczegółowe informacje o konferencji znajdują się w mediach społecznościowych: https://tiny.pl/d7x2n
24-25.04.2024 Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Funkcjonowanie strefy hyporeicznej”
Zarząd Główny SHP zaprasza do uczestnictwa w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Funkcjonowanie strefy hyporeicznej”, która jest planowana w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Poznaniu. Szczegółowe informacje o konferencji znajdują się na stronie internetowej: https://hypo2024.web.amu.edu.pl/
6-7.06.2024 Ogólnopolska Konferencja Hydrologiczna Hydrologia i Człowiek. Interakcje i wyzwania
Zarząd Główny SHP zaprasza do uczestnictwa w konferencji Hydrologia i Człowiek. Interakcje i wyzwania, która jest planowana w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Łodzi i połączona z Jubileuszem pracy naukowej prof. dr. hab. Pawła Jokiela. Pobierz komunikat
18.12.2023 Konferencja pt. Woda – kluczowy czynnik rozwoju cywilizacji
Zarząd Główny Stowarzyszenia Hydrologów Polskich informuje, że w dniach 18-20 września 2024 roku planowana jest konferencja naukowo-techniczna pt. Woda – kluczowy czynnik rozwoju cywilizacji, która odbędzie się na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Na konferencji zostaną przedstawione aktualne problemy hydrologii, obejmujące zagadnienia ilości i jakości zasobów wodnych realizowane w badaniach podstawowych i aplikacyjnych oraz tempa obiegu wody w warunkach naturalnych i przekształconych antropogenicznie. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.
Pobierz komunikat szczegółowy.
Patronat medialny:
20.01.2020
Zarząd Główny Stowarzyszenie Hydrologów Polskich informuje o sympozjum Research and Innovation for a Sustainable Baltic Sea Region.
> Poster <<
28.10.2019
W imieniu Przewodniczącego Komitetu Naukowego Pana dr hab. inż. Andrzeja Wałęgi prof. UR oraz swoim serdecznie zapraszam do udziału w Konferencji Naukowo-Technicznej „HYDROLOGIA W ZARZĄDZANIU ZASOBAMI WODNYMI”. Konferencja odbędzie się w Krakowie w dniach 17-18 września 2020 roku. Szczegóły konferencji przedstawione są w komunikacie nr 1.
Jednocześnie zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie tej wiadomości wśród Państwa znajomych potencjalnie zainteresowanych przedmiotową tematyką.
z poważaniem
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji
dr hab. inż. Krzysztof Chmielowski, prof. UR
Katedra Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej
Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
- Mickiewicza 24/28, 30-059 Kraków
tel (012) 662 4187
28.10.2019
We wrześniu 2020 r., już po raz 18, odbędzie się międzynarodowa konferencja hydrologiczna organizowana w ramach Europejskiej Sieci Zlewni Eksperymentalnych i Reprezentatywnych (ERB: Euromediterranean Network of Experimental and Representative Basins). Konferencje z tego cyklu poświęcone są badaniom prowadzonym w małych zlewniach eksperymentalnych a tematem przewodnim zbliżającego się spotkania mają być Nowe perspektywy badań procesów hydrologicznych i ekohydrologicznych w małych zlewniach o różnym stopniu przekształcenia antropogenicznego (New perspectives on hydrological and ecohydrological processes in small natural and human-impacted catchments).
Konferencja odbędzie się we Włoszech, w miejscowości Portoferraio na Elbie, w dniach 23-25 września 2020 r.
Podstawowa opłata konferencyjna wynosi 200 EUR (dla doktorantów przewidziano zniżki).
Termin nadsyłania abstraktów upływa z końcem marca 2020 r.
Szczegółowe informacje dotyczące sesji tematycznych oraz kwestii organizacyjnych znajdziecie Państwo na stronie internetowej: http://www.erb2020.unifi.it.
20.06.2019
W imieniu Organizatorów mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w XXVIII Ogólnopolskiej Szkole Gospodarki Wodnej, która odbędzie się w dniach 5-7 listopada 2019 roku w Krakowie. Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Szkoły Gospodarki Wodnej poświęcona jest zagadnieniom związanym z uwzględnianiem gospodarowania wodą w aspekcie rozwoju alternatywnych źródeł energii. Serdecznie zachęcamy do rejestracji udziału w konferencji poprzez przesłanie formularza zgłoszeniowego, a także w komunikacie nr 1 oraz streszczenia na adres: monika.sajdak@imgw.pl do 8 września 2019 roku.
21.05.2019
W imieniu prof. Pawła Rowińskiego, Wiceprezesa PAN oraz prof. Tomasza Okruszko, Przewodniczącego Komitetu Gospodarki Wodnej PAN chcielibyśmy zaprosić Państwa do uczestnictwa w zbliżającej się konferencji pt. „Duże rzeki”, organizowanej przez Polską Akademię Nauk. Konferencja odbędzie się 13 czerwca 2019 r., o godzinie 11:00 w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie.
Rejestracja online do dnia 10 czerwca 2019 r. Wstęp tylko dla osób zarejestrowanych: https://konferencja.pan.pl/duze-rzeki/
>>Zaproszenie<<
>>Plakat<<
15.05.2019
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprasza 18 czerwca na drugą, ogólnopolską konferencję poświęconą przeciwdziałaniu skutkom suszy. Spotkanie Stop suszy! – katalog kluczowych działań rozpocznie się o godz.10.00 w hotelu Holiday Inn Bydgoszcz, przy ul. Grodzkiej 36. Eksperci rozmawiać będą nad prezentacją korzyści, praktycznych możliwości oraz prawnych ścieżek dostępu do konkretnych działań minimalizujących bądź eliminujących skutki suszy.
Rejestracja online: http://stopsuszy.pl/konferencja-18-czerwca-2019/
15.04.2019
Zarząd Główny SHP pragnie poinformować, że w dniach 5-7 czerwca 2019, w Sosnowcu-Goczałkowicach odbędzie się konferencja „Woda na obszarach zurbanizowanych i poprzemysłowych”. Szczegóły znajdują się w komunikacie nr 1.
15.04.2019
Zarząd Główny SHP przekazuje informacje:
Dear colleagues,
Please be informed that the 4rd Disaster Risk Reduction Conference will be held at the University of Warsaw on 23th- 25th October, 2019, in Poland ( http://drr.uw.edu.pl/en/ and http://drr.uw.edu.pl/)
The 4rd DRR aims to bring together leading academic scientists, researchers and young researchers to share their experiences, research results and questions about all aspects of Disaster Risk Reduction. It also provides the premier interdisciplinary forum for researchers and practitioners to present the most recent trends, practical challenges and the solutions for natural disaster risk reduction. There is a place for geographical, physical and social issues as well as the risk reduction management in the context of natural hazards.
Deadlines and registration
Main topic: Local and regional aspects of natural disasters risk reduction
Conference date: October 23-25, 2019
Registration is open now: http://drr.uw.edu.pl/en/registration/
Abstract Submission Deadline for Oral/ Poster Presentation: May 31, 2019 (Please use abstract template)
Early registration deadline: May 31, 2019
Late registration deadline: August 31, 2019
Oral presentation: 15 minutes
Poster size: A0 (841 x 1189 mm; 33.1 x 46.8 in)
Attendance to all Sessions, Abstract and Programme Book: 4rdDisaster Risk Reduction Conference 2019, Luncheons and Coffee Breaks, Name Tag, Small Handbag, and Certificate of Attendance and Presentation. All abstracts and poster will be reviewed. Accepted abstracts submitted must be presented at the conference. At least the one author must necessarily be registered and participant in the conference. Only this kind of abstract will be printed in the Abstract and Programme Book (ISBN). PLEASE NOTE: Registration does not include: accommodation, transportation, and tickets to any social events. The organizer does not participate in passport and visa procedure of the conference partakers.
Workshop: In addition, we encourage you to participate in the workshops, which will take place on Friday, October 25. Workshops are intended to serve as an intensive collaborative forum for exchanging ideas, theories and practices. Admission in a workshop is a free, but the number of participants is limited.
Details of the Conference: http://drr.uw.edu.pl/en/ and http://drr.uw.edu.pl/
We look forward to greeting you at the Disaster Risk Reduction Conference in October 2019!
Organizing Committee 4rd DRR
www.drr.uw.edu.pl
drr@uw.edu.pl
15.03.2019
Zarząd Główny SHP przekazuje informacje:
Dear Colleagues,
In case of any questions do not hesitate to ask.
On behalf of ISH Organizing Committee,
Monika Kalinowska and Paweł Rowiński
If you are interested in such an option, send an email to sh2019@mazurkas.p
06.03.2019
Zarząd Główny SHP informuje, iż 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To najlepsza okazja do rozmowy o sprawach kluczowych dla gospodarki wodnej w Polsce. Z tej okazji Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaprasza do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w eksperckim gronie odbędzie się dyskusja o planie przeciwdziałania skutkom suszy. Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Stop Suszy. Formularz rejestracyjny znajduje się pod adresem
http://stopsuszy.pl/konferencja-22-marca-2019r/
Zachęcamy również do śledzenia na bieżąco informacji udostępnianych przez Wody Polskie w serwisie https://www.facebook.com/PGWWodyPolskie/
12.12.2018
- Konferencja nt. Universities and Climate Change: Understanding and managing the extreme impacts of climate change, która odbędzie się na UW w dniach 4-5 lipca 2019.
Szczegółowe informacje dostępne pod adresem: https://www.haw-
- II Międzynarodowe Tatrzańskie Warsztaty Hydrologiczne pt. Sustainable water resources management in high mountains in the Baltic Sea Region, które odbędą się w dniach 10-13 czerwca 2019 r. w Zakopanem i Tatrzańskim Parku Narodowym.
Szczegółowe informacje na temat warsztatów można znaleźć na stronie http://geo.uj.edu.pl/
10.01.2018
Zarząd Główny SHP uprzejmie informuje iż w dniu 22 marca 2018 roku odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Hydrologiczna „Naturalne i antropogeniczne zmiany obiegu wody” w Poznaniu. Partnerem Konferencji jest Stowarzyszenie Hydrologów Polskich. Konferencja organizowana jest z okazji Światowego Dnia Wody, który w 2018 roku odbywa się pod hasłem „Natura dla wody – Nature for Water”. Konferencja adresowana jest przede wszystkim do doktorantów i studentów Nauk o Ziemi i służyć ma wymianie doświadczeń oraz integracji środowiska młodych hydrologów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2018 roku. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej.
>> Komunikat 1 <<
05.01.2018
Informacja o II Międzynarodowym Forum Młodych pt. „Ochrona Gleby i Wody” oraz o Sympozjum ICCE- 2018 pt. „Wpływ Zmian Klimatycznych na Dynamikę Transportu Rumowiska: Pomiary, Modelowanie i Redukcja” organizowanym w Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie w dn. 27-31.08.2018. Szczegółowe informacje tutaj.